Међународна организација Science Europe и Естонски савет за истраживања oрганизовали су у Талину тродневни Европски регионални састанак oрганизације Global Research Council на којем је учествовао Фонд за науку Републике Србије. Догађај је окупио представнике најзначајнијих европских фондова и институција за финансирање науке, као и представнике универзитета у Естонији.
Главне теме састанка биле су: „Управљање истраживањима у ери вештачке интелигенције“ и „Заједничко креирање за решавање глобалних изазова“.
На једном од панела посвећеном теми примене вештачке интелигенције у раду националних агенција и фондова за науку и истраживања, учествовао је в. д. директора Фонда за науку Републике Србије проф. др Ненад Филиповић. Учесници панела су дискутовали о могућностима које вештачка интелигенција може да пружи како би се унапредио рад институција за финансирање истраживања, али и који су потенцијални изазови и ризици употребе ВИ у раду. У свом излагању, проф. др Филиповић је истакао да постоје многобројне предности коришћења ВИ технологија у раду националних фондова и да је кључ брзог развоја у креирању база са што већим бројем података. Проф. др Филиповић је предложио умрежавање националних фондова кроз креирање заједничких база података, као и кроз размену знања и искустава. Представио је и планове Фонда за науку у овом домену и најавио у којим ће све аспектима рада Фонд за науку укључити примену вештачке интелигенције.
Панел дискусија је указала на кључне предности и изазове примене технологија ВИ, уз нагласак на три основна концепта:1) истраживања у области ВИ, 2) употреба технологија ВИ у истраживању у различитим областима и 3) употреба технологија ВИ у раду националних фондова који финансирају научноистраживачке пројекте.
Вештачка интелигенција може значајно унапредити квалитет и ефикасност у раду фондова, посебно у селекцији рецензената и додели пројеката рецензентима са специфичним експертизама, административној провери предлога пројеката и редовном мониторингу пројектних активности. С друге стране, истакнуто је да је неопходно да се технологије ВИ примењује одговорно, уз поштовање правних, етичких и истраживачких стандарда, ради заштите приватности и интелектуалне својине.
На панелу је истакнуто да је потребно радити на изградњи капацитета истраживача у овој области, као и капацитета фондова, с обзиром на то да је реч о области која је у експанзивном расту и нуди различите потенцијале за све актере, а не само за оне који се специфично баве вештачком интелигенцијом.
Закључак панела је био да је од пресудне важности да процес примене вештачке интелигенције у раду националних истраживачких агенција и фондова буде транспарентан, инклузиван и заснован на принципима одговорности и поверења, са фокусом на изградњу капацитета како истраживача, тако и фондова, с обзиром на све веће могућности које ова област пружа.
На панелу су поред проф. др Филиповића учествовали: главна саветница за науку Европске комисије Марја Крусма, потпредседник за међународне послове Шпанског националног истраживачког савета (CSIC) Франциско Хавијер Морено Фуентес, генерални директор Исландског центра за истраживања Агуст Хјортур Инборсон, председник Истраживачког савета Литваније Гинтарас Валинчиус, а панелом је модерирала Мари Сундли Твејт, извршна директорка Истраживачког савета Норвешке и председница Science Europe.
У оквиру регионалног састанка организована је и радионица на тему „Сарадњa између Европе и Африке, најбоље праксе, будуће могућности и улога Science Europe“ на којој су учествовали европски и афрички фондови за науку како би разменили примере добре праксе и дискутовали о могућностима прекограничне сарадње. Учесници су последњег дана догађаја посетили центре за истраживање и развој у Тарту, академском и културном центру Естоније. Посетиоци су имали прилике да виде Естонску биобанку у оквиру Института за генетику, центре за персонализовану медицину и трансдисциплинарне студије о етногенези и културној разноликости, Естонски центар изврсности у вештачкој интелигенцији и Центар за предузетништво и иновације Универзитета у Тартуу, као и Центар за истраживање и развој на Естонском универзитету за природне и биолошке науке.