Проф. др Ненад Филиповић, в.д. директора Фонда за науку Републике Србије учествовао је у Пекингу на Глобалном форуму за иновације у науци и технологији у Пекингу (Global High-Level Think Tank Forum for Science & Technology Innovation), чији су домаћини били Министарство науке и технологије Народне Републике Кине и градска влада Пекинга.
Глобални форум је окупио представнике релевантних институција, експерте и дипломате како би размотрили кључна питања и трендове у области науке, технологије и међународне сарадње. Догађај су организовали Пекиншка академија науке и технологије, „ZGC Global High-Level Think Thank Alliance“, међународна алијанса која окупља водеће истраживачке институте, универзитете и технолошке компаније, Кинеска академија за развој науке и технологије, Институт за науку и развој Кинеске академије наука, као и Светска федерација за студије будућности.
У оквиру кључних излагања на догађају, проф. др Филиповић одржао је предавање на тему „Дигитални близанци као основа за развој иновационог екосистема” (Digital Twins for Developing an Innovation Ecology), у којем је говорио о потенцијалу дигиталних близанаца у креирању ефикаснијих и адаптабилних система за истраживање, иновације и индустријски развој.
Поред проф. др Филиповића, кључни излагачи су били: члан Кинеске академије наука Жанг Тао, бивши заменик министра за становање и урбани развој Кине Кју Баоксинг, подсекретарка за развој ICT индустрије Филипина Џосел Батапа-Сиг, члан Корејске академије наука и технологије Џин Хјунг Ким, професорка на Универзитету у Оксфорду Фу Шаолан, председник Greater China of Springer Nature Арнаут Џејкобс.
У оквиру серије тематских излагања, говорило се о начинима унапређења екосистема технолошких иновација и јачању улоге градова у том процесу, развоју ICT индустрије, као и о будућности алата као што је ChatGPT. Посебна пажња посвећена је улози вештачке интелигенције у повезивању технологије, талената, капитала и иновационих ланаца, док је завршна сесија била посвећена улози технологије у убрзању преласка ка отвореној науци на глобалном нивоу.
